Czym jest padaczka? Epilepsja (potocznie nazywana padaczką) to zaburzenie mózgu charakteryzujące się trwałą predyspozycją do generowania napadów padaczkowych oraz neurobiologicznymi, poznawczymi, psychologicznymi i społecznymi konsekwencjami tego stanu — tak definiujemy ją za Międzynarodoweą Ligą Przeciw Padaczce (International League Against Epilepsy- ILAE).
Słowo padaczka pochodzi od greckiego „epilambanien” oznaczającego „chwytać”, „atakować”. Choroba jest znana od tysięcy lat. Przyczyny jej wystąpienia łączono z opętaniem – przejęciem/ pochwyceniem lub zaatakowaniem przez złe duchy.
Pierwszy opis napadów padaczkowych pochodzi sprzed około 2000 lat p.n.e, z Mezopotamii. Uważano tam, że osoba znajduje się pod wpływem boga Księżyca.
Dziś, dzięki postępowi medycyny wiemy, że napady padaczkowe występują nie z powodów nadprzyrodzonych, a w wyniku nieprawidłowej czynności elektrycznej mózgu.
Pierwszy napad padaczkowy rzadko jest przyczyną postawienia rozpoznania padaczki. Aby tak się stało, u chorego należy udowodnić wystąpienie 2 niezależnych napadów. W wyjątkowych sytuacjach można postawić rozpoznanie po pierwszym w życiu napadzie padaczkowym, ale w sytuacji, gdy ryzyko wystąpienia kolejnych napadów przekracza 60% w trakcie najbliższych 10 lat.
Istnieją również rzadkie sytuacje, w których pomimo wystąpienia więcej niż jednego napadu, nie stawia się rozpoznania padaczki. Dotyczy to głównie chorych, u których napady padaczkowe występują wtórnie do zaistniałej, odwracalnej patologii je wywołującej. Są to pacjenci z krwiakami pourazowymi, zespołem abstynencyjnym, hipoglikemią powodującą napad padaczkowy itp.
Postawienie rozpoznania padaczki wiąże się z możliwością rozpoczęcia leczenie przeciwdrgawkowego, którego zadaniem jest zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia kolejnych napadów padaczkowych. Chory z rozpoznaniem powinien znajdować się pod stałą opieką neurologa, który kontroluje skuteczność leczenia.
Współcześnie dysponujemy szerokim wachlarzem leków i działań pozafarmakologicznych, które mogą poprawić bezpieczeństwo i komfort życia pacjentów z epilepsją. Poznaj naszych specjalistów w dziedzinie leczenia padaczki.